• Göktürk Merkez, İstanbul Cd. No:11 Eyüp/İstanbul
  • (0212) 322 55 52
  • 10:00 - 22:00 Normalleşme Süreci

Blog

Her zaman dillendiririm, üç yanı denizlerle çevrili bir kentte yaşamama karşın, listemde ilk üçe giren balıkçıların hiçbiri İstanbul’da değildir. Kimi lezzet-kalite dengesi kimi de hijyen ya da dekorasyondan kaybeder.Her zaman dillendiririm, üç yanı denizlerle çevrili bir kentte yaşamama karşın, listemde ilk üçe giren balıkçıların hiçbiri İstanbul’da değildir.

Kimi lezzet-kalite dengesi kimi de hijyen ya da dekorasyondan kaybeder.Bir balık restoranında nedense beni salaşlıktan çok lüks korkutur.Bu yüzden de son birkaç aydır, sabah yürüyüşlerinde önünden geçtiğim için tüm inşaat ve dekorasyon sürecine şahit olduğum Göktürk’ün yeni balık restoranı Quyyu Hanımeli Balık’a önyargılı gittim sayılır.Restorana açık mutfağın önünden geçerek giriliyor.

Her şey düzenli. Mezeler modern buzdolaplarına konmuş. Servis ekibi, güler yüzlü. İlk izlenim etkileyici. Yaz-kış hizmet verecek şekilde düzenlenmiş bahçesi de var.Menü zengin. Hem klasik bir balık lokantasında olması gereken mezeler hem de Akdeniz mutfağına özgü çeşitler yer alıyor. Mezeleri ve mekana adını veren kuyu kalkan tandırı bir başka gelişe bırakıp salata ve ara sıcaklarla yemeğimize başladık.Izgara kalamar ve fener kavurma, deniz ürünlü çıtır börek, deniz ürünlü risotto ve ızgara üzerinde servis edilen dil şiş olmak üzere tüm yemekler; malzemelerinin tazeliği, pişirme dengesi, sıcaklığı, sunum ve lezzetiyle dört dörtlüktü.Tatlı olarak paylaştığımız çikolatalı sufle de çok başarılıydı, sadece şekeri daha az olabilirdi.

Quyyu Hanımeli’nin işletmesi ve şefliğini, gitmediğim ama adını duyduğum Karaburun’daki Hanımeli Balık Restoran’ın sahiplerinden Selçuk Birinci üstlenmiş.

Haberin Linki

Share

No Comments Leave a comment  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TYPE & ENTER:

WhatsApp chat